وایت ورد مثل وایت برد...

White-World like White-board

سلامت دیجیتالی
ساعت ٩:٤۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٦ آبان ۱۳۸٧  
 
سلامت دیجیتالی، زمینه نوظهور از برخورد انفورماتیک پزشکی و تجارت
سلامت الکترونیک را نه تنها به عنوان یک توسعه فنی بلکه به عنوان حالتی روحی، طرز تفکر و یک حرکت عمومی جهانی می توان توصیف کرد.
برای توصیف واژه سلامت الکترونیک باید از فناوری اطلاعات و ارتباطات دربخش سلامت بهره برد و اطلاعات دیجیتالی در بخش سلامت بهداشت برای مقاصد بالینی و آموزشی و مدیریتی از طریق الکترونیکی، انتقال ذخیره و بازیابی می شود.
سلامت الکترونیکی یک زمینه جدید و رو به رشد از تلاقی اطلاع رسانی پزشکی سلامت عمومی و مبالات تجاری است که به خدمات و اطلاعات سلامت ارائه شده و یا تقویت شده از طریق اینترنت و فناوری های وابسته اطلاق می شود و در مفهومی وسیعتر این واژه نه تنها به توسعه فناوری اشاره می کند بلکه زمینه ای جامع برای ارتقای محلی، منطقه ای و بین المللی مراقبت بهداشتی با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات است.
واژهheahth-e ابتدا در دهه 90 میلادی کلمه ای عمومی بود و به تمام مسائل مشترک میان کامپیوتر و پزشکی اطلاق می شد این کلمه در ابتدا بیشتر به وسیله بخش صنعت و تجارت مورد استفاده واقع می شد و کاربرد علمی آن بسیار کم بود.
در آن زمان تمام خدماتی که اینترنت برای سلامت جامعه می توانست ارائه دهد در این حوزه قرار می گرفت. به عنوان مثال شرکت intel از health -e به عنوان تلاشی مشترک از سوی مسئولان بهداشت جهانی و فناوری یاد می کند، اما با گسترش نفوذ اینترنت در جوامع و افزایش گرایش کاربران به استفاده از اینترنت، سلامت دیجیتال نیز دچار تحولی عظیم شد و از کاربردی عمومی خارج و به یک زیرشاخه از بهداشت عمومی تبدیل شد.
پس از آن کاربران و متخصصان فراوانی به استفاده ازhealth -e روی آوردند و سلامت الکترونیکی به واژه ای علمی و آکادمیک تبدیل شد.
اما در ابتدا گروهی از دانشمندان و متخصصان با ورود این واژه به لغات علمی و دانشگاهی مخالف بودند و آن را واژه ای صرفا تجاری می دانستند اما براثر توسعه دامنه کاربرد مجوز ورود صادر شد به گونه ای که امروزه در بانک اطلاعات پزشکی دنیا صدها مقاله علمی مرتبط با حوزه سلامت الکترونیکی می توان یافت.
فواید فراوانی از سلامت الکترونیکی می توان به دست آورد اما باید این نکته را نیز در نظر داشت که توسعه و گسترش خدمات بهداشتی و درمانی بدون استفاده از رایانه و تکنولوژی های مرتبط عملیاتی نخواهد بود. لذا برای تبیین بیشتر این کاربرد در حوزه های مختلف قابل تفسیر است.
توانمند سازی دیجیتالی: به دلیل در دسترس قرار گرفتن اطلاعات و دانش پایه و مورد نیاز پزشکی و بهداشتی از سوی شبکه های اطلاعاتی برای همگان، راه های جدیدی به سوی درمان بیمار محور در جامعه اطلاعاتی ایجاد می شود.
مردم جوامعی که اطلاعات صحیح و کافی را نسبت به مراقبت از سلامت خود دارند، کمتر دچار بیماری شده و در صورت ابتلا به بیماری نیز می دانند که در چه زمانی به چه متخصصی رجوع کنند. بدین ترتیب از مراجعه های مکرر آن ها به مراکز غیرمرتبط جلوگیری به عمل آمده و در نتیجه شاهد ترافیک های بیهوده در محیط های بهداشتی نخواهیم بود، افزون بر این افراد بیمار می توانند آموزش های مورد نیاز خود را در مورد برخورد با بیماری و عوارض آن از طریق شبکه های اطلاع رسانی دریافت کنند.
امکان تبادل اطلاعات میان موسسات بهداشتی: در این حوزه از سلامت دیجیتال امکان تبادل اطلاعات و اسناد پزشکی میان موسسات بهداشتی و درمانی فراهم خواهد شد به نحوی که همواره از آخرین تغییرات دارویی، نسخه های درمانی، آموزش های پرستاری و مراقبتی و دیگر اطلاعات مورد نیاز آگاه شوند، بانک های اطلاعاتی این موسسات همواره به روز بوده و از آخرین تجربیات همکاران خود در هر گوشه از جهان می توانند استفاده کنند.
اصول اخلاقی: سلامت الکترونیکی الگوهای نوین ارتباطی میان پزشک و بیمار، پزشک و پزشک را ایجاد خواهد کرد و چالش ها، تهدیدها، تحولات ونیز فرصت های جدیدی از جنبه اخلاق را به وجود می آورد.
از جمله این چالش ها بحث اخلاق پزشکی در درمان ها، محرمانه ماندن اطلاعات بیماران، محرمانه نگه داشتن مهارت های تخصصی پزشکان و نیز رضایت پزشک و بیمار در درمان است.
کارآیی: خصوصیاتی همچون حافظه، سرعت در پردازش و تحلیل و توانایی انجام حجم زیادی از عملیات موجب خواهد شد که مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی با استفاده از رایانه بتواند پیشرفتهای قابل ملاحظه ای در راه توسعه و پیشرفت بردارد.
برای تصمیم گیری در عرصه ارائه خدمات سلامت اصل نخست جمع آوری اطلاعات مناسب است. در زمان های گذشته در اثر یک مورد بیماری جدید زمان زیادی را به خود اختصاص می داد، اما امروزه به عنوان اقدامی فوری در بخش سلامت دیجیتال، قابل انجام است.
کارشناسان این رشته معتقدند: گستره مراقبت های بهداشتی، به فراتر از مرزهای جغرافیایی در مقوله سلامت الکترونیکی بیماران مفهوم جدیدی است از پزشکان بی مرز.
در حوزه سلامت مراقبت های درمانی به فراتر از مرزهای قراردادی، پزشکان را قادر می سازد تا به آسانی مراقبت های پزشکی خود را به صورت onlineاز طریق اینترنت پیگیری نمایند و نیز دسترسی بیماران را به دلیل نبود حضور فیزیکی پزشک معالج ،محدود نخواهد کرد.
همچنین به دلیل ثبت و نگهداری اطلاعات پزشکان و مراکز بهداشتی در حاقظه رایانه ها ، مقایسه میان ارائه کنندگان خدمات بهداشتی درمانی راحت تر خواهد بود.

کلمات کلیدی: دیجیتالی ،خبر