دلار از مبادلات بازرگانی روسیه و چین حذف شود

دلار از مبادلات بازرگانی روسیه و چین حذف شود
مسکو- نخست وزیر روسیه به سران چین پیشنهاد کرد در مبادلات بازرگانی دو کشور بتدریج با حذف دلار واحدهای پول ملی (روبل و یوآن) جایگزین آن شود.

به گزارش ایرنا از مسکو، "ولادیمیر پوتین" روز سه شنبه در سومین گردهمایی اقتصادی روسیه و چین در مسکو گفت: ساختار مالی جهان که بر دلار استوار شده با نواقص و مشکلات جدی روبرو شده است و بحران پیچیده ای بازارهای مالی جهان را فراگرفته است.
پوتین در این گردهمایی که "ون جیابائو" نخست وزیر چین و شماری از مقامات دوکشور نیز در آن حضور داشتند گفت: پیشنهاد می کنم در این شرایط باید بفکر بهبود سیستم پرداخت های بازرگانی دو کشور ازجمله با استفاده از واحدهای پولی روسیه و چین باشیم .
حجم مبادلات بازرگانی میان روسیه و چین در سال 2007 بیش از 40 میلیارد دلار بوده و مقامات دو کشور ابراز امیدواری کرده اند این رقم در سال 2008 به مرز 50 میلیارد دلار برسد.
نخست وزیر روسیه در ادامه سخنان خود به توافق روسیه و چین در زمینه احداث فاز دوم نیروگاه اتمی "تانوان" چین اشاره کرد و گفت فاز اول نیروگاه شامل دو واحد اتمیسال گذشته مورد بهره برداری قرار گرفته است.
پوتین به آمادگی روسیه برای همکاری با چین در باره برنامه تولید هواپیمای مسافربری جدید اشاره کرد و افزود : طرحهای مشترک در زمینه هواپیماسازی فرصت برقراری و توسعه همکاریها در زمینه علوم و فناوری هواپیماسازی و ساخت موتور هواپیما را فراهم می کند.
/ 0 نظر / 6 بازدید