چامسکی":مردم آمریکااز حق ایران برای غنی سازی اورانیوم حمایت می کنند

"چامسکی":مردم آمریکااز حق ایران برای غنی سازی اورانیوم حمایت می کنند
برلین- "نوام چامسکی" کارشناس برجسته سیاست خارجی آمریکا گفت: مردم آمریکا از حق ایران برای غنی سازی اورانیوم حمایت می کنند و شدیدا مخالف تهدیدات نظامی علیه تهران از سوی واشنگتن هستند.

"چامسکی" روز یکشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در برلین با انتقاد شدید از ادعای رسانه های غربی مبنی بر بی توجهی ایران به درخواستهای جهانی برای توقف برنامه هسته ای خود گفت: این یک تفسیر و ادعای خنده داری از کلمه جهانی توسط رسانه ها است چرا که جنبش غیرمتعهدها که دران بیشتر کشورهای جهان حضور دارند از حق ایران برای غنی سازی اورانیوم و ادامه برنامه های هسته ای حمایت کرده است .
وی با اشاره به اینکه هیچکس نیز معتقد به داشتن سلاح اتمی از سوی ایران نیست، گفت: البته این موضوع دیگری است، ولی اکثرمردم امریکا حق غنی سازی اورانیوم توسط ایران را تایید می کنند.
جمهوری اسلامی ایران بصورت مکرر رفتن به سمت تولید سلاحهای هسته ای را مغایر با دکترین دفاعی خودو حتی تعالیم شریعت عنوان کرده و بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی نیزبر پاک بودن برنامه های هسته ای تهران تاکید و بصورت منظم بر آن نظارت می کنند.
این کارشناس خبره سیاست خارجی آمریکا ادامه داد : افکار عمومی در آمریکا عموما بر این عقیده است که ایران حق استفاده از انرژی هسته ای را دارد و به عنوان یک عضو ان پی تی از حق غنی سازی اورانیوم نیز برخوردار است.
چامسکی تاکید کرد: اکثر آمریکایی ها مخالف سیاست های رییس جمهوری این کشور بوده و رفتار و برخورد مناقشه برانگیز و درگیرانه دولت این کشور با ایران را رد و خواستار مذاکره و استفاده از دیپلماسی در برابر تهران هستند.
** چه زمانی رابطه ایران و امریکا عادی خواهد شد.
استادیار برجسته رشته زبانشناسی انستیتو فنی ماساچوست در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی براینکه با این روند ایا روزی رابطه ایران و امریکا به هم نزدیک شده وعادی خواهد شد، گفت: ایران و امریکا می توانستند در طول 10سال گذشته به هم نزدیک شده و رابطه عادی داشته باشند ولی این اتفاق به دلیل افراطی گری ها و تندروی های دولت بوش میسر نشد.
دولت بوش با خوی نظامی گری خود روابط این کشور را با دیگر کشورها بدتر و تلخ تر کرده و حتی متحدین خود را نیز دور کرده است .
وی در پاسخ به این سوال که این دوری روابط ایران و امریکا چه روزی تمام خواهد شد ، به رابطه کاری دو کشور در سالهای گذشته اشاره کرد و گفت: چنین رابطه کاری بین ایران و امریکا می تواند وضعیت کلی در خاورمیانه را بهبود بخشد.
چامسکی بیان کرد: درمیان حاکمان و نظام سیاسی امریکا نیز همانند افکار عمومی این کشور فشار زیادی برای بکارگیری راهبرد گفت وگو و توسعه روابط با ایران وجود دارد و این نگرش بر استفاده از راهها و استراتژی نظامی برتری کامل و محسوس دارد.
وی با انتقاد از دولت بوش در استفاده نکردن از شرایط و پیشنهاد دولت ایران در سال 2003 برای عادی سازی روابط گفت: رد این پیشنهاد و استفاده نشدن از این فرصت در افکار عمومی امریکا نیز بسیار مورد انتقاد قرار گرفت.
چامسکی درباره دوگانگی در سیاست خارجی امریکا در موضوع هسته ای گفت: من از کلمه دو گانگی خوشم نمی اید و در واقع در سیاست خارجی آمریکا یک معیار و ان هم انجام کار از سوی کشورها براساس خواسته های واشنگتن است .در صورت انجام این کار از یک کشور حمایت و در غیر این صورت با آن مخالفت می شود.
**موضع خصمانه امریکا ناشی از مطیع نبودن ایران است.
این کارشناس برجسته مسایل سیاسی امریکا ریشه مواضع خصمانه واشنگتن مقابل تهران را خودداری ایران از اطاعت از امریکا و مطیع نبودن در برابر این کشور دانست و ادامه داد : ایران یک بازیگر مستقل است که در مقابل امریکا نیز ایستادگی می کند و این برای دولتمردان امریکا مشکل ساز بوده و حکام آن نمی توانند با این موضوع کنار امده و با آن مدارا کنند.
این نوع نگاه به جامعه جهانی، سیاست رسمی دولت امریکاست که به دوران پس از جنگ جهانی دوم برمی گردد. در این زمان این کشور سعی کرد تا نظام جهانی را براساس منافع و خواسته های خود شکل داده و خود را قدرت مطلق درجهان بکند.
وی اقدام ایران دراستقلال و عدم اطاعت از آمریکا را برای دولت واشنگتن قابل تحمل ندانست و گفت:این استقلال ایران مانع کوشش های امریکا برای پیش بردن نظام جهانی براساس سیاست های مورد نظر این کشور است.
استادیار دانشگاه فنی "ماساچوست " آمریکا اظهار کرد: امریکا ایران را مانعی در برابر منافع و برنامه های این واشنگتن در ارتباط با انرژی مهم در منطقه خاورمیانه می داند .
**هیچ کشوری دردنیا بصورت جدی از ایران نگرانی ندارد
چامسکی با بیان اینکه هیچ فرد و کشوری در دنیا بصورت جدی نگران حمله یا تهاجمی از سوی ایران نیست،گفت: ولی دولتمردان آمریکا نگران نفوذ ایران درمنطقه هستند که این نفوذ اینده را برای آنان غیرقابل پیش بینی می کند.
وی همچنین حرکت ایران به سمت شرق را نیز موجب نگرانی آمریکا دانست و گفت: اگرچه در این باره زیاد صحبت نمی شود ولی قطعا سیاستگذاران امریکایی نگران این نوع نگاه وحرکت از سوی ایران هستند.
**دولتمردان امریکا هم مخالف حمله به ایران هستند.
چامسکی مسایل جهانی در باره احتمال حمله امریکا و اسراییل در ماههای اینده و قبل ازپایان دوران ریاست جمهوری بوش به ایران گفت:احساس من از همان اوایل طرح شدن این مسئله براین مهم استوار بود که امریکا به ایران حمله نخواهد کرد و تقریبا این اتفاق نیز در حال رخ دادن است.
وی علت این نظر را دیوانه وار بودن این اقدام عنوان کرد و گفت : البته از دولت بوش هیچ چیز بعید نبوده و هیچ رفتاری از آن قابل پیش بینی نیست .
چامسکی با اظهار اینکه دولتمردان کنونی آمریکا ادم های بدبختی هستند ، ادامه داد : آنان به هرچه که دست زدند موجب ویرانی ان شدند .اقتصاد داخلی را نابود کرده وموجب مرگ افراد زیادی در خارج از کشور شدند.بوش نامحبوبترین رییس جمهور تاریخ آمریکا است. این دولت هرکاری که خواست انجام دهد ان رابه بدترین و ناامیدانه ترین شکل انجام داد.
وی درباره احتمال اقدام نظامی از سوی اسراییل علیه ایران گفت: این رژیم بدون تایید و حمایت آمریکا یه هیچوجه نمی تواند کاری انجام دهد.البته اسراییل به سلاحهای پیشرفته امریکایی مسلح شده و می تواند از انها استفاده کند.
چامسکی با اشاره به طرح دولت امریکا مبنی بر تحریم (محاصره) کامل ایران گفت:این پیشنهاد در کنگره امریکا رد شد و مورد توجه افکار عمومی قرار نگرفت. تصویب این طرح در کنگره امریکا به معنی اقدام جنگی علیه ایران بود.
این طرح که مورد حمایت شدید لابی پرنفوذ یهودی ها در کنگره بود با فعالیت جدی گروه های ضد جنگ در کنگره رد شد و رای نیاورد.
تصویب نشدن این طرح بدون تلاش های دولت امکانپذیر نبود و دولت به دلیل مخالفت با آن مجبورشد تا گروههای ضد جنگ را فعال کرده و از طریق انها مانع تصویب این طرح شود.
این اقدام دولت آمریکا ناشی از مخالفت دولتمردان این کشور با جنگ است. دولت بوش به دنبال ایجاد یک جنگ جدید نیست ولی قصد هم نداشت تا مستقیما مقابل لابی یهودی ها بایستد و به همین دلیل نیز از این گروهها استفاده کرد.
/ 0 نظر / 15 بازدید