حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه از مرز 11 میلیارد دلار گذشت

حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه از مرز 11 میلیارد دلار گذشت
تهران - "کورشا توزمن" وزیر تجارت خارجی ترکیه در دیدار با "منوچهر متکی" وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در استانبول، از افزایش سطح مبادلات تجاری این دو کشور همسایه به میزان 11 میلیارد دلار در سال جاری خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، توزمن گفت: در سال جاری موازنه تجاری و حجم مبادلات اقتصادی دو کشور به 11 میلیارد دلار رسید و این نشان می دهد مناسبات دو کشور همواره برادرانه است.
وی ابراز امیدواری کرد این روند در تمامی زمینه های مورد نظر ادامه یابد.
وزیر تجارت خارجی ترکیه در باره نقش مواصلات در ارتقای مراودات اقتصادی و تجاری گفت: فعال شدن خطوط جاده ای ، خط راه آهن و خط هوایی دو کشور می تواند شکوفایی اقتصاد آنها را به همراه داشته باشد و ما آمادگی داریم این ظرفیت ها را افزایش دهیم .
متکی نیز با تشریح وضعیت کنونی مناسبات دو کشور اظهار داشت: مااطمینان داریم که ظرفیت های اقتصادی و صنعتی ایران و ترکیه و حجم پروژه ها در زمینه انرژی ، برق ، خط لوله گاز ، تجارت و مواصلات بسیار گسترده است و امیدواریم با ادامه فعالیت کمیسیون مشترک، ظرفیتهای جدید شناسایی شود.
وی افزود: حجم مناسبات متنوع و فراوان است و این زمینه های ایجاب می کند برای هر زمینه کمیته خاص آن فعال شده و ظرفیتهای جدید را شناسایی و طراحی سازد.
وزیر امور خارجه با اشاره به ضرورت تامین نیازهای هر دو کشور توسط یکدیگر گفت: جمهوری اسلامی ایران مایل است نیازهای یکدیگر را در تمامی زمینه ها را از طریق همدیگر تامین کنیم.
متکی با تشریح نقش انرژی در حیات روزانه و گردش تولید صنایع خاطرنشان ساخت: تامین انرژی غرب از طریق منابع انرژی ایران یک طرح راهبردی و حیاتی است .
وی یادآور شد که جمهوری اسلامی ایران و سوییس با اجرای تفاهمنامه های منعقده، تامین بخشی از نیازهای اروپا را در دستور کار خویش دارند.
وزیر تجارت خارجی ترکیه نیز با اشاره به انتقال گاز ترکمنستان از طریق ایران به ترکیه، آمادگی کشورش را برای عملی ساختن طرح یادشده اعلام کرد.
توزمن همچنین در باره توسعه حمل و نقل ریلی گفت که آنکارا برای ایجاد خطوط راه آهن و اتصال ایران به بنادر شمالی ترکیه آمادگی دارد.
/ 0 نظر / 10 بازدید