13 میلیارد دلار کالای غیرنفتی از ایران صادر شده است

 

١٣ میلیارد دلار کالای غیرنفتی از ایران صادر شده است
بجنورد- معاون سازمان توسعه و تجارت خارجی ایران گفت: با احتساب میعانات گازی امسال 2/13 میلیارد دلار کالای غیرنفتی از کشور صادر شده است.

محمد ضیغمی روز سه شنبه در حاشیه همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه خراسان شمالی در جمع خبرنگاران در بجنورد افزود: میزان صادرات غیرنفتی در سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال 3/6 درصد افزایش داشته است.
وی پیش بینی کرد میزان صادرات غیرنفتی تا پایان امسال با احتساب میعانات گازی به بیش از 24 میلیارد دلار برسد که در صورت تحقق امر نسبت به سال قبل سه میلیارد دلار بیشتر خواهد شد.
او گفت: صادرات غیرنفتی ایران طی نیمه نخست امسال بدون احتساب میعانات گازی 8/9 میلیارد دلار بود که پیش بینی می شود این رقم تا پایان سال به 18 میلیارد دلار برسد.
وی افزود: بر اساس پیش بینی برنامه چهارم توسعه صادرات ایران باید سالانه 10 درصد افزایش داشته باشد.
معاون سازمان توسعه تجارت خارجی ایران بدون اشاره به میزان واردات امسال کالا از خارج نیزگفت: میزان واردات کالا به ایران در سال گذشته 42 میلیارد دلار بوده است.
او بازاریابی را عمده ترین مشکل توسعه صادرات غیرنفتی اعلام و بیان کرد: برای رونق صادرات غیرنفتی کشور باید تولیدات متناسب با نیاز بازارهای هدف تولید شود.
وی ادامه داد: برای رسیدن به این ساختار در بخش تولیدی نیاز به یافتن بازار مناسب و نیازسنجی قبل از تولید کالا است.
او گفت: صادرات غیرنفتی در ایران تجربه جدیدی است که نیاز به زمان دارد تا بتواند با رفع مشکلات به پیشرفت و توسعه برسد و در این مسیر ایجاد مشوقهای تجاری راهکاری مناسب برای رونق و توسعه این بخش است.
معاون سازمان توسعه تجارت خارجی ایران در مورد نمایشگاههای داخلی و خارجی هم گفت: امسال برای برپایی 49 نمایشگاه بین المللی در داخل کشور و مشارکت ایران در 65 نمایشگاه بین المللی در خارج کشور برنامه ریزی شده که تاکنون تعدادی از آنها برگزار شده است.
/ 0 نظر / 11 بازدید