ایران باید از بحران مالی در جهان حداکثر استفاده را ببرد

ایران باید از بحران مالی در جهان حداکثر استفاده را ببرد
یک کارشناس مسایل اقتصادی گفت : بحران مالی و اقتصادی در جهان موقعیت بسیاری از کشورها را به مخاطره انداخته است و ایران می تواند از این شرایط حداکثر استفاده را ببرد و منابع و وجوه صاحبان سرمایه را جذب کند .

"کاوه پور مدرس " روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود : ایران دارای مزیت های نسبی قابل توجهی از جمله نیروی کار فراوان ، ارزان و تحصیلکرده ، منابع غنی و ارزشمند زیر زمینی ، موقعیت جغرافیایی مطلوب و... است که با برنامه ریزی مناسب درشرایط کنونی می تواند از این مزیت ها حداکثر استفاده را بعمل آورد و سرمایه های بسیاری را جذب کند.
وی در ادامه تصریح کرد ، کاهش اتکا به درامدهای نفتی و تنوع بخشیدن به درامدهای ارزی کشور از اهداف دولت است و تلاش های انجام شده در این زمینه در سال های اخیر نیز مبین همین امر می باشد .به طوری که در دهه 80 شاهد رشد قابل توجه صادرات غیرنفتی کشور هستیم .
ارزش صادرات غیرنفتی ایران در سال 86 به بیش از 21 میلیارد دلار رسید که در بالاترین میزان در سال های اخیر بود.
این کارشناس مسایل اقتصادی سپس تاکید کرد ، جمهوری اسلامی ایران هم اکنون یکی از صادر کنندگان نفت خام در جهان است و روزانه بیش از 2 میلیون و 500 هزار بشکه نفت خام صادر می کند. در همین حال بعد از روسیه دومین کشور بزرگ دارای ذخایر گاز طبیعی در دنیا است و فرصت های بسیار خوبی دارد تا این منابع انرژی را به مشتقات متنوعی با ارزش افزوده بالاتر تبدیل و بعد صادر کند.
پور مدرس با اشاره به نقش درامدهای مالیاتی دولت در تامین هزینه ها گفت : هم اکنون یکی از منابع تامین درآمد دولت ها ، مالیات محسوب می شود . اما سهم مالیات در درامدهای دولت هنوز محدود است و این سهم از حدود 25 درصد فراتر نمی رود ،در حالی که طبق برنامه ریزی انجام شده اتکا به درآمدهای نفتی در کشور باید سالانه 10 درصد کاهش یابد و منابع جایگزین مانند مالیات باید جای آن را پر کند.
این کارشناس اقتصادی در ادامه اظهار داشت : در شرایط کنونی با بحران مالی و اقتصادی در غرب و تسری آن به سایر نقاط جهان فرصت مناسبی فراهم شده است و کشورهایی مانند ایران که از این بحران کمترین تاثیر پذیری را دارند ، باید از این فرصت استفاده کنند و سرمایه هایی که به دلیل نگرانی سرمایه گذاران از این کشورها خارج می شود ، در بخش سهام و بازار سرمایه و پروژه های نفت ، گاز و پتروشیمی و... جذب کنند.
/ 0 نظر / 7 بازدید