ایران 800 میلیون دلار غذا با نشان "حلال " در سال 86 صادر کرد

ایران 800 میلیون دلار غذا با نشان "حلال " در سال 86 صادر کرد
رییس هیات مدیره انجمن صنایع غذایی کشور از صدور 800 میلیون دلار غذا با نشان" حلال" در سال گذشته ، خبر داد .

"‌ محمد حسینی "‌روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگاران گفت : هنوز آماری در خصوص میزان صادرات غذای حلال در سال جاری از سوی گمرک ایران ارایه نشده است .
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا ، دبیر نخستین نمایشگاه غذای "حلال " همچنین اظهار داشت :‌ بیش از 50 درصد صنایع غذایی ایران نشان ( برند) "حلال " دارند که این درصد نشان از فعال بودن 150 شرکت در این زمینه دارد .
به گفته وی ، تعدادی از شرکت های فعال در صادرات غذا با نشان "حلال " از طریق اتاق بازرگانی ایران ، برخی به واسطه یک شرکت خاص و تعدادی به صورت مستقل نشان "حلال " دریافت کرده اند .

** تمام شرکت ها حق نصب نشان "حلال "دارند
حسینی در ادامه تاکید کرد ،همه شرکت ها حق نصب برچسب "حلال " بر روی محصولات خود برای تولید را در ایران دارند.
این فعال بخش خصوصی با استناد به اظهارات برخی مسئولان که تا دو ماه دیگر برند ملی "غذای حلال " اعلام می شود،‌ابراز امیدواری کرد که این امر در انسجام بیشتر تولید کنندگان و صادر کنندگان مواد غذایی تاثیر بیشتری داشته باشد .

** برخی شرکت ها از اتاق ایران نشان "حلال" دریافت نمی کنند
عضو انجمن صنایع غذایی در واکنش به مطلب مطرح شده توسط یکی از خبرنگاران که اتاق ایران نشان حلال ارایه می دهد، گفت :‌برای ارایه این نشان اتاق ایران وجه بالایی مطالبه می کند و به همین سبب برخی شرکت ها در اعتراض به این موضوع به آنجا مراجعه نمی کنند.
به اعتقاد حسینی ، نشانی که اتاق ایران به دست اندرکاران غذای "حلال " می دهد ، چندان تاثیری بر صادرات آنها نخواهد داشت .

** تجارت غذا با برند " حلال " در جهان سال گذشته 150 میلیارد دلار بود
دبیر نخستین نمایشگاه غذای "حلال " با بیان اینکه ارزش تجارت غذا با برند "حلال "در جهان در سال گذشته 150میلیارد دلار بود، افزود:‌براساس پیش بینی های صورت گرفته این میزان در سال 2010 میلادی به بیش از 500 میلیارد دلار خواهد رسید .
وی با اشاره به جمعیت بیش از یک میلیارد نفری مسلمانان جهان گفت :‌غذا با برند "حلال " برای کشورهای اسلامی و مسلمانان کشورهای غیر اسلامی از اهمیت بسیاری برخوردار است.
حسینی سپس ‌از نشان "حلال " به عنوان همیت و وحدت اسلامی در غذا نام برد و گفت:‌با وجودی که مالزی کشوری سردمدار در تولید و صادرات غذای حلال محسوب می شود ، اما ایران در تولید غذای حلال 50 سال ازاین کشور جلوتر است .
به گفته وی ،‌در حال حاضر نیز برخی از تولیدات مالزی در این زمنیه تحت لیسانس شرکت های ایرانی در این کشور عرضه می شود .

** نخستین نمایشگاه غذای حلال
دبیر نخستین نمایشگاه بین المللی غذای "حلال" همچنین از برگزاری این نمایشگاه در روزهای دهم تا سیزدهم اسفند ماه 87 در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران ، خبر داد .
حسینی گفت :‌تا کنون 160 شرکت برای حضور در نمایشگاه صنایع غذایی حلال اعلام آمادگی کرده اند که از این تعداد 80 شرکت قرارداد امضا کرده اند .
این فعال اقتصادی ‌در عین حال از اعلام آمادگی 10 کشور برای حضور در این نمایشگاه ، خبر داد .
حسینی ادامه داد :‌تاکنون مذاکراتی با کشورهای تایلند ، افغانستان ، عراق ،‌تاجیکستان ، هلند ،‌مالزی ، امارات ، اسپانیا ، ترکمنستان و هند برای حضور در این نمایشگاه انجام شده و کشور های چک ،‌بلغارستان و چین نیز در این زمینه اطلاعات بیشتری را خواستار شده اند .
وی در خاتمه افزود:‌‌ برپایی نمایشگاه غذای "حلال " نقش موثری در توسعه صادرات غذای کشور دارد و تولید کنندگان غذای حلال در دیگر کشورها نیز از این نمایشگاه استقبال کرده اند .
/ 0 نظر / 11 بازدید