اینترنت Dial upو ...

احتمالا شما هم از آن دسته کار بران اینترنت هستید که از Dial up یا همان سیستم شماره گیری استفاده می کنید یک مودم معمولی بر روی سیستم خود دارید زمان زیادی از وقت شما هر روز باید صرف شماره گیری و اتصال به اینترنت و قطع و وصل های متوالی شود در زمان استفاده از اینترنت خط تلفن شما مشغول است و هزینه تلفن را هم باید پرداخت کنید. مولتی مدیا در اینترنت را هم بی خیال شده اید و در آخر این که از سرعت حلزونی اینترنت هم کلافه هستید.

اینترنت  Dial upو ...

برای اتصال به اینترنت با استفاده از خطوط تلفن استاندارد(زوج سیم مسی)در کنار سیستم معروف و آشنای Dial up روش های دیگری هم وجود دارد مانند استفاده از مودم های کابلی شبکه محلی  و یا فناوری DSL(Digital Subscriber Line) و بی سیم  (Wireless) .فناوری ADSL یکی از مناسب ترین و با صرفه ترین راهکارهای دسترسی به اینترنت پر سرعت و مقابله با مشکلات سیستم های اتصال معمولی Dial up است!  

فناوری ADSL

Asymmetric-DSL یا ADSL یکی از فناوری های رده xDSL است.DSL یا خطوط اشتراک دیجیتالی با استفاده از کابل های تلفن معمولی امکان بهره گیری از سرعت بالا را برای اتصال به اینترنت را فراهم میکند.DSL امکانات و روشهای گوناگونی برای مصارف خانگی فراهم میکند که مناسبترین آنها روش خطوط دیجیتال نا متقارن است.در ADSL سرعت ارسال اطلاعات با سرعت دریافت اطلاعات مساوی نخواهد بود در بالاترین سطح تئوری امکان دریافت اطلاعات (DownStream) با سرعتی در حدود 8mbps و ارسال داده  (UpStream) با سرعتی معادل 640mbps فراهم میشود.دقیقا بدین خاطر ازADSL با نام نا متقارن یاد میشود.

مزایای ADSL

اولین دستاورد ADSL بهره گیری از خطوط تلفن معمولی و شبکه ارتباطی آماده خواهد بود و در نتیجه نیازی به سیم کشی و تجهیزات جدید مخابراتی نیست.

عدم اشغال خط تلفن در هنگام اتصال به اینترنت.

امکان استفاده از اینترنت پر سرعت به نسبت روشهایی مانند Dial up بر روی سیستم های خانگی و شرکت های کوچک که از امکانات پیشرفته ای برخوردار نیستند.

اتصال دائمی به شبکه اینترنت بدون نیاز به شماره گیری و اشغال بودن خط و .....

هزینه کم در نصب و راه اندازی و خرید تجهیزات.

کاهش هزینه و عدم نیاز به تجهیزات اضافی برای کاربران خانگی در استفاده از اینترنت.

راه اندازی سریع و آسان.

معایب خطوط ADSL

در فناوری های DSL کیفیت و سرعت انتقال اطلاعات وابستگی زیادی به مسافت میان کاربر مشترک با مرکز خط تلفن ارائه خدمات DSL دارد.هر چقدر مشترک از مرکز تلفن مسافت دور تری داشته باشد به همان نسبت از سرعت و کیفیت پایین تری برخوردار خواهد بود.در مسافتهای بالاتر از 5 کیلو متر عملا ارائه سرویس اینترنت پر سرعت امکانپذیر نیست.

عدم تقارن سرعت ارسال و دریافت اطلاعات در ADSL نیز برای شرکتها و سازمان های بزرگ مشکل ساز خواهد شد.

ضعیف و فرسوده بودن زیر بنای ارتباطی مخابراتی و عمدتا عمر بالای خطوط تلفن که تاثیر مستقیمی بر کیفیت و سرعت خدمات ADSL خواهند داشت.

ADSL چگونه کار میکند؟

زوج سیم مسی تلفن شهری از محدوده فرکانسی میان صفر تا 2 مگا هرتز پشتیبانی میکند که از این میان فقط برای کاربردهای شهری تلفن ثابت (PSTN) از پهنای باند 4 کیلو هرتز مورد استفاده قرار گرفته و ما بقی باند بلا استفاده می ماند.ADSL با به کارگیری تکنولوژیهای مدولاسیون تقسیم فرکانسی و فشرده سازی اطلاعات این امکان را به وجود می آورد که سیستم شماره گیری تلفن بتواند از پهنای باند 4 کیلو هرتز خود استفاده کند و ما بقی باند فرکانسی آزاد برای اتصال به اینترنت و تبادل اطلاعات میان کاربر و مرکز خدمات ADSL استفاده شود.استفاده از محدوده فرکانس 4 کیلو هرتزی نمیتواند بیشتر از 56 kbps سرعت در اختیار کاربران قرار دهد و با استفاده از یک پهنای باندی معادل 2 مگا هرتز میتوان تصور کرده چه مقدار بر سرعت تبادل اطلاعات افزوده میشود(چیزی در حدود 500 برابر) و در این حالت است که میتوان به سرعت های 8mbpsو حتی خیلی بالاتر دست یافت(تکنولوژیهای جدید ADSL قادر به ارائه سرعتهایی بیش از 20mbps میباشند).

آینده ADSL

از تولد ADSL در کشور های توسعه یافته بیش از یک دهه می گذرد  و اکنون فناوریهای بی سیم(Wireless) در بسیاری از کاربردها جایگزین ADSL شده است.اما کماکان این فناوری در بسیاری از کشور ها مانند ایران اولین راهکار دستیابی به اینترنت پر سرعت است.(از تابستان 83 چندین شرکت PAP شروع به ارائه خدمات ADSL در تهران و چند شهر بزرگ دیگر نموده اند). بسیاری از مفاهیم IT مانند دولت الکترونیکی بانکداری الکترونیکی دانشگاه مجازی و آموزش الکترونیکی جز با دسترسی به شاهراههای پر سرعت تبادل اطلاعات و شبکه اینترنت تحقق پذیر نخواهند بود.

اگر بخواهیم از گام بعدی در توسعه شبکه های ADSL نام ببریم باید به فناوری VDSL اشاره کنیم.(VDSL)very high bit-rate DSL سرعت انتقال داده را تا مرز 25 مگا بیت پیش خواهد برد .

/ 0 نظر / 21 بازدید