هزینه احداث واحدهای مسکونی در شهرهای جدید ارزانتر است

هزینه احداث واحدهای مسکونی در شهرهای جدید ارزانتر است
مدیر گروه برنامه ریزی شهری و منطقه ای پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس معتقد است: هزینه احداث واحدهای مسکونی در شهرهای جدید ارزانتر از بافت های فرسوده است و وزارت مسکن و شهرسازی بخشی از طرح مهر را در این شهرها دنبال می کند.

"مرتضی عزتی" روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: هزینه احیای بافت های فرسوده بسیار بالاتر از شهرهای جدید (وزارت مسکن و شهرسازی) است، درحالی که در بسیاری از این شهرها، ارزش زمین برای هر مترمربع بطور متوسط 50 تا 100هزار ریال است.
شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران پیش از این اعلام کرد، برای نوسازی و بهسازی هر هکتار بافت فرسوده شهری باید 80 میلیارد ریال سرمایه گذاری شود.
وزارت مسکن و شهرسازی در چارچوب برنامه واگذاری زمین به استعداد ساخت سالانه یک میلیون و 500 هزار واحد مسکونی سهم 25 درصدی این برنامه را به شهرهای جدید تحت پوشش
خود واگذار کرده است.
عزتی افزود: ساخت و ساز واحدهای مسکونی طرح مهر در اراضی صورت می گیرد که ارزش آن نزدیک به صفر است و این امر سبب می شود تا هزینه ساخت در اینگونه مناطق چندان شاخص نباشد.
این استاد دانشگاه یادآور شد: نادیده گرفتن ارزش زمین در طرح مهر که خانه ها برای اجاره 99
ساله به تعاونی ها واگذار می شود سبب کاهش قیمت تمام شده واحدهای احداثی خواهد شد.
عزتی تصریح کرد: بررسی ها نشان می دهد ارزش یک متر مربع زمین در برخی از شهرهای جدید حدود یک / یکصد وبیستم ارزش زمین در شهر تهران است.
وزیر مسکن و شهرسازی به تازگی اعلام کرد: متقاضیان مسکن مهر باید علاوه بر 150 میلیون ریال تسهیلات بانکی که از سوی دولت ارایه می شود، خود نیز 80 تا 100 میلیون ریال نیز آورده داشته باشند.
عزتی اضافه کرد: طرح مسکن مهر می تواند به نوعی نیاز متقاضیان واقعی مسکن را پاسخگو
باشد، اما فقدان مراکز اقتصادی، درمانی، فرهنگی و اجتماعی مورد نیاز در شهرهای جدید همواره یکی از دغدغه های ساکنان این مناطق محسوب می شود و پیامد جابه جایی های زیاد ساکنان این شهرها را به شهر مادر به دنبال دارد.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: وزارت مسکن و شهرسازی در برنامه ریزی خود تلاش کرده تا
بیشترین فضای لازم را برای ساخت وساز مسکن فراهم کند.
سهم دولت از برنامه ساخت و ساز سالانه کشور سه تا پنج درصد اعلام شده و بقیه از سوی
بخش خصوصی صورت می گیرد.
/ 0 نظر / 9 بازدید