بارش باران، کویرنشینان استان یزد را شادمان کرد

بارش باران، کویرنشینان استان یزد را شادمان کرد
یزد - بارش نخستین باران پاییزی طی 24 ساعت گذشته در اغلب مناطق استان یزد، کشاورزان و دامداران این خطه کویری را شادمان کرد.

مردم این منطقه پس از خشکسالی های چند سال گذشته که پیامدهای ناشی از آن همچنان ادامه دارد، از بارش رحمت الهی ابراز خرسندی کردند و به درگاه ایزد منان سجده شکر بجا آوردند.
اداره کل هواشناسی یزد در گزارشی، بیشترین بارندگی این استان طی 24 ساعت گذشته را با 33 میلیمتر مربوط به روستای منشاد شهرستان مهریز اعلام کرد.
همچنین در مناطق زردین، تنگ چنار و سلطانب نیز به ترتیب 29، 5/27 و 33 میلیمتر باران بارید، ضمن آنکه روستای اسفندآباد شهرستان طبس هم با کمتر از یک میلیمتر شاهد کمترین بارش باران بود.
طی همین مدت دهستان علی آباد شهرستان تفت با دو درجه سانتیگراد زیر صفر سردترین نقطه و شهر طبس با 18 درجه سانتیگراد بالای صفر گرمترین نقطه استان یزد بود.
بر پایه این گزارش، در شهریزد نیز در این مدت 6/5 میلیمتر باران بارید.
بارش نخستین برف پاییزی نیز قله شیرکوه با ارتفاع 4775 متر و مناطق اطراف آن را سفید پوش کرد.
متوسط میزان بارندگی استان یزد سالانه 110 میلیمتر است که این میزان طی سال زراعی گذشته به علت خشکسالی کمتر از 100 میلیمتر بود.
کاهش بارندگی و تداوم پدیده خشکسالی طی چند سال گذشته ، صدها میلیارد ریال به بخش های کشاورزی، محیط زیست، منابع طبیعی و دامداری این استان خسارت وارد کرده است.
استان یزد که به نام عروس کویر شهره است و با بیش از 123 هزار کیلومتر مربع وسعت، از مناطق خشک و کم آب کشور محسوب می شود در قلب کویر مرکزی ایران واقع است.
/ 0 نظر / 12 بازدید